Komunální volby 2010 - Hlasování a sčítání hlasů

... debata volbám

Komunální volby 2010 - Hlasování a sčítání hlasů

Příspěvekod Jaroslava Michnová » 23.9.2010, čtvrtek 9:09

Hlasování a sčítání hlasů - odlišnosti od jiných voleb

Hlavní principy
Počet hlasů pro stranu je součtem hlasů pro její kandidáty.
Přednostní hlasy ve formě, jak je známe z voleb např. do Poslanecké sněmovny, ve volbách do zastupitelstev obcí neexistují, jsou jen hlasy pro kandidáta.
Další podrobnosti
Pro každé volené zastupitelstvo je jen 1 hlasovací lístek (HL), na kterém jsou všechny kandidující strany.Počet odevzdaných HL se nezjišťuje, jejich počet okrsková volební komise nikam neuvádí.
Každý volič má tolik hlasů, kolik se volí členů zastupitelstva (je to uvedeno na HL), může uplatnit všechny, jen několik nebo žádný.
Ať už se volič rozhodne pro jakýkoli způsob udělení svých hlasů, ty se započítávají zásadně jednotlivým kandidátům podle následujících pravidel (za podmínek splnění pravidel platnosti hlasu):

Když volič označil jednu stranu a nic jiného:
• hlas se započte každému kandidátu strany v pořadí od prvního dále až do pořadového čísla podle toho, kolik členů zastupitelstva se volí.

Když volič označil jednu stranu a navíc její jednotlivé kandidáty:
• hlas se započte každému kandidátu strany v pořadí od prvního dále až do pořadového čísla podle toho, kolik členů zastupitelstva se volí a k voličem provedenému označení jednotlivých kandidátů této strany se nepřihlíží.

Když volič označil jednu stranu a ještě jednotlivé kandidáty jiných stran (jedné nebo více stran kromě označené strany):
• hlas se započte napřed každému jednotlivě označenému kandidátu ostatních stran a poté tolika kandidátům označené strany v pořadí od prvního dále až do počtu, kolik zbývá do počtu volených členů zastupitelstva (rozdíl mezi počtem volených a počtem jednotlivě označených).

Když volič označil pouze jednotlivé kandidáty (a nikoliv stranu), je jedno, zda jsou z téže strany nebo z různých stran:
• hlas se započte každému označenému kandidátu.

Okrsková volební komise nejdříve zjišťuje počet hlasů pro každého kandidáta jednotlivě čárkovací metodou a až poté počty hlasů pro jednotlivé strany jako součet hlasů pro její kandidáty.

Český statistický úřad, 7.9.2010
Jaroslava Michnová
 
Příspěvky: 5
Registrován: 22.9.2010, středa 21:58

Zpět na Volby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron