Dvojitá duha v Hukvaldech

... vážně i nevážně o věcech co se nehodí do Obecné diskuze

Dvojitá duha v Hukvaldech

Příspěvekod Marika » 20.10.2011, čtvrtek 7:12

Duha v mytologii:

Řecká mytologie:
Bohyně Iris, dcera první generace bohů Electry a Thaumáse, nosila šaty v duhových barvách. Jako posel bohů létala na zlatých křídlech. V řeckých bájích nosí mír nebo štěstí. Jednou měla Iris pro Dia naplnit zlatý džbán svěcenou vodou. Duha
se pro Iris nakonec stala „pouze dopravním prostředkem“.

Severská mytologie:
Nejslavnější Duhový most v západní mytologii je Bifröst. Ten spojuje Zemi s Asgardem, domovem norských bohů. Bifröst mohou použít pouze bohové a ti, kteří byli zabiti v boji.

Sumerská mytologie:

Epos o Gilgamešovi, což byl starověký Sumerský král (ca. 3000 př.nl), poskytuje první podrobné písemné důkazy o lidské civilizaci. Ve viktoriánském překladu Gilgameše Leonida Hamiltona Epos Ishtar a Izdubar, vidí král Izdubar „barevnou hmotu jako odstíny duhy“, které jsou „božím schválením války“. Sumerský bůh země Ninurta, který Sumer brání s lukem a šípy, nosí na hlavě korunu z duhy.

Irská mytologie:
Na konci duhy se nachází „hrnec zlata“, čeká na šťastného člověka, který ho najde. Tento poklad však střeží leprikón (druh skřítka). Podle legendy může člověk leprikóna „lapit“ upřeným pohledem - nemůže pak utéci. Jakmile se však podívá jinam, leprikón zmizí.


Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Dvojit%C3%A1_duha


Dvojitá duha v Hukvaldech, říjen 2011.jpg
Dvojitá duha v Hukvaldech, říjen 2011.jpg (29.54 KiB) Zobrazeno 38366 krát
Marika
 
Příspěvky: 1
Registrován: 13.10.2011, čtvrtek 17:42

Zpět na Tlachárna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník